• ÇAKÜ, Sudan Üniversiteleri ile İşbirliklerine Hız Kesmeden Devam Ediyor  Rektör Ashmaiq: ÇAKÜ, Sudan’da bilinen en meşhur Türkiye Cumhuriyeti Üniversitesi.

  Sudan Ribat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdullatif Ashmaiq ve beraberindeki heyet, Çankırı Karatekin Üniversitesi (ÇAKÜ) Rektörü Prof. Dr. Hasan Ayrancı’yı makamında ziyaret etti.

  ÇAKÜ’nün, Sudan’da bilinen en meşhur Türkiye Cumhuriyeti Üniversitesi olduğunu dile getiren Rektör Ashmaiq, daha önce Sudan’da bulunan diğer üniversiteler ile ÇAKÜ arasında gerçekleştirilmiş olan ikili işbirlikleri, anlaşmalar ve protokollerin kendi üniversiteleriyle de hayata geçirilmesini arzu ettiklerini ifade etti.

  Sudan’ın başkenti Hartum’da, ÇAKÜ ve TİKA işbirliği ile kurulan “Sudan-Türk Eğiticilerin Eğitim Merkezi”nde yürütülen faaliyetlerin devamı niteliğinde yeni adımlar atmak istediklerini belirten Rektör Ayrancı “Ribat Üniversitesi Rektörü Sayın Abdullatif Ashmaiq tarafından üniversitemiz ve şehrimiz hakkında duymuş olduğumuz övgü dolu bu sözler, bizleri atmak istediğimiz yeni adımlar için daha da gayretlendiriyor.” dedi.

  Daha önce Sudan’da ÇAKÜ’nün yapmış olduğu faaliyetlerin önemini, Sudan Çalışma ve İnsan Kaynakları Bakanı Dr. Gaafar Ahmed Abdalla Omer tarafından da “Çankırı Karatekin Üniversitesi’nin bölgedeki varlığı, Sudan’daki diğer üniversitelere de örnek teşkil ediyor.” sözleriyle ifade ettiğini aktaran Ayrancı “Siz değerli misafirlerimizin, Çankırı’ya gelerek bizleri burada ziyaret etmesi de bu sözü doğrular nitelikte.” dedi.

  Ziyarete, Rektör Prof. Dr. Abdullatif Ashmaiq’in yanı sıra; Sudan Ankara Büyükelçilik Müsteşarı Mohamed Elbahi, Büyükelçilik Başkâtipleri Tarig Salih ve Mubarek Gaffer Abdelhady, Polis Bilimleri ve Hukuk Fakültesi Dekanı Dr. Osama İbrahim Elimam, Polis Akademisi Dekanı Dr. Amir Abdelrahman Osman, Polis Akademisi Eğitim Dairesi Başkanı Hamid Mohamed Ahmed ve Özel Kalem Müdürü Faqeeh Osman Ahmed de katıldı.