• Rektör Ayrancı’dan Zeytin Dalı Harekatı Hakkında Uluslararası Kamuoyuna Bilgilendirme
  Cumartesi günü 17:00 sularında Türk Silahlı Kuvvetleri Özgür Suriye Ordusu ile birlikte Afrin’e bir harekat düzenledi. Top atışları ile başlayan harekat, Hava Kuvvetlerinin hava desteğiyle devam etti. Kara kuvvetlerinin bölgeye müdahalesi için zemin hazırlanmış oldu. Nihayet, Pazar günü itibariyle Türk Silahlı Kuvvetlerinin kara birlikleri ÖSO ile birlikte Afrin’e doğru ilerlemeye başladı.

  Türkiye Cumhuriyeti Devletinin bekasını sağlamak, vatandaşlarının selametini temin etmek, sınır güvenliğini sağlamlaştırmak, dış güçlerin hain planlarını bozmak, bölge halkının insanca yaşamasını mümkün kılmak gibi sebeplerle başlattığı harekat üzerine ülke içinden ve dışından Türkün bağımsızlığına karşı tavır almış güruhlar, bazı karalama kampanyaları başlatmış durumda.

  Türkiye Cumhuriyetinin haklı, uluslararası hukuka uygun, meşru müdafaa esasına dayalı ve kendi sınırlarını güvenceye almak, Suriye’nin toprak bütünlüğünü devam ettirmek, insan onuruna uygun yaşama imkanı verilmeyen kişilere yardım maksatlı bu harekatın ulusal ve uluslararası camiada yetkin şekilde anlatılması gerekmektedir.

  Bu nedenlerle, Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan AYRANCI, Afrin’e ilişkin “Zeytin Dalı Harekatı” hakkında uluslararası kamuoyunu bilgilendirmek ve farkındalık oluşturmak maksadıyla Türkçe, İngilizce, Fransızca ve Arapça dillerinde bir mektup yazdı. Dört dilde yazılan bu mektuplar başta ilgili ve dünyanın dört bir yanında üniversite rektörlerine, Avrupa Birliğinin tüm yetkililerine, Amerika Birleşik Devletleri de dahil olmak üzere diğer üniversitelere ve Birleşmiş Milletler yetkililerine ulaştırıldı.

  Söz konusu mektupta terörün hain yüzü anlatılarak terörün ülkemizde, Asya ülkelerinde, Afrika ülkelerinde, Avrupa’da bir silah olarak kullanılması konu edildi. Ayrancı, mektubunda: “Türkiye Cumhuriyeti Devleti uzun yıllardır birçok farklı terör örgütünün saldırısı altındadır. Bu örgütlerden DAEŞ, PKK, PYD-YPG terör örgütleri ülkemizde yürüttükleri terör faaliyetleri sonucunda, güvenlik güçleri dışında binlerce sivil vatandaşın ölümüne sebebiyet vermiştir” dedi.

  Ayrancı, yabancı ülkelere gönderdiği mektubunda Türkiye’nin sınırında bir terör devleti kurulmak istendiğini ifade ederken “PKK terör örgütü Suriye ve Irak’ta farklı isimler altında örgütlenerek sınırımızda terörist devletler oluşturmak üzere bölgesel ve uluslararası alanda faaliyet göstermektedir” dedi.

  Ayrancı, dünyanın gözü önünde yaşanan bu girişimlere rağmen ülkenin içinde ve dışında Türkiye’nin sesini boğmak isteyen güruhların bulunduğunu ifa ederken, “Bu gerçekler karşısında, Afrin Harekatı üzerinden Türkiye Cumhuriyeti Devletinin terörizm ile yapmakta olduğu mücadele üzerinde kara propaganda yapılmasına izin verilmemeli ve bu açık insani faaliyet desteklenmelidir” dedi. Zira, Türk Silahlı Kuvvetleri aynı zamanda bölgede yaşanan insanlık dramlarını da sona erdirmek istemektedir. Herkesin kendi doğduğu, büyüdüğü ve çocuklarını yetiştirdiği yerde gelecek kuşaklara kendi kültür ve değerlerini aktarması hakkı bulunmaktadır. Harekatın yapılmaması halinde ise daha önce gözlemlendiği gibi milyonlarca kişinin sığınması olması, bu yolda çocukların dahil büyük hayat kayıplarına maruz kalmaları yakıcı bir acı olarak gözler önünde gerçekleşmiştir” dedi.

  Türkçe Mektup Metni için TIKLAYINIZ

  İngilizce Mektup Metni için TIKLAYINIZ

  Fransızca Mektup Metni için TIKLAYINIZ

  Arapça Mektup Metni için TIKLAYINIZ