Balkanlardan anavatana ziyaret

Bosna-Hersek Zenica Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Jusuf Duraković, uluslararasılaşma ve çift diploma programı çalışmaları hakkında görüş alışverişinde bulunmak üzere Rektörümüz Prof. Dr. Harun Çiftçi’yi ziyaret etti

ÇAKÜ HABER MERKEZİ////

BOSNA-Hersek Zenica Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Jusuf Duraković uluslararasılaşma ve çift diploma programı çalışmaları hakkında görüş alışverişinde bulunmak üzere Çankırı Karatekin Üniversitesi (ÇAKÜ) Rektörü Prof. Dr. Harun Çiftçi’yi ziyaret etti. Ziyarette, Rektör Çiftçi, ÇAKÜ olarak Balkanlara büyük önem verdiklerini, başta akademik olmak üzere her alanda iş birliğine açık olduklarını ifade etti. Gönül coğrafyamızın ayrılmaz bir parçası olan Bosna-Hersek ile uluslararası ilişkileri geliştirmek üzere Rektörlük olarak ziyaretler gerçekleştirdiklerini ve bunun neticesinde öğrenci ve personelimiz için akademik alanların oluşturulduğunu belirtti. Bu kapsamda en kısa zamanda Türk Dili ve Edebiyatı ile İktisat bölümleri için çift diploma çalışmalarının başladığını, Yükseköğretim Kurumu’ndan (YÖK) gerekli izinlerin alınmasının akabinde, en kısa zamanda çift diploma programının başlamasını temenni ettiğini ifade etti.

MİSAFİRPERVERLİK İÇİN TEŞEKKÜR ETTİ

Zenica Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Jusuf Duraković de Türkiye’den ilk defa ÇAKÜ’yü ziyaret ettiğini belirterek, ÇAKÜ’nün uluslararasılaşma perspektifinin, genç ve dinamik kadrosunun Bosna için ilham kaynağı olduğunu belirtti. Ayrıca, Rektör Çiftçi’nin daveti üzerine Batı Karadeniz Üniversiteler Birliği Toplantısına katılmasının kendileri için gurur verici olduğunu, Türkiye ile iş birliklerinin artacak olmasından memnun olduklarını dile getirdi. Zenica Üniversitesi Türkoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Edina Solak da ÇAKÜ’de kendilerini evlerinde gibi hissettiklerini ifade ederek Çankırı’nın misafirperverliği için teşekkür etti.

Yayınlanma Tarihi: 04 Ekim 2023 Çarşamba