ÇAKÜ’den Nahçıvan Devlet Üniversitesine ziyaret

Rektörümüz Prof. Dr. Harun Çiftçi ve beraberindeki heyet, Erasmus başta olmak üzere çeşitli proje imkanlarını görüşmek üzere gittiği Nahçıvan’da bir dizi ziyaret gerçekleştirdi

ÇAKÜ HABER MERKEZİ////

ÇANKIRI Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Harun Çiftçi ve beraberindeki heyet, Nahçıvan Devlet Üniversitesi ile devam eden Erasmus+ KA171 projesinin işleyişini yerinde görmek, öğrenci ve personel için daha fazla hareketlilik imkanlarını görüşmek üzere gittiği Nahçıvan Devlet Üniversitesinde bir dizi ziyaret gerçekleştirdi. Bu kapsamda Rektör Vekili Rəhimov Rafiq Vilayətoğlu, diğer Rektör Yardımcıları ve Dekanlar tarafından karşılanan heyet, iki üniversite arasında devam eden iş birliklerini artırmak için hem fikir oldular. Sayın Rafiq, Nahçıvan Devlet Üniversitenin tarihi, mevcut durumu, bölümleri, bilimsel çalışmaları, faaliyet gösterdiği alanları, başarıları ve ikili iş birlikleri hakkında bilgi vererek, özellikle kardeş ülke Türkiye ile yapmış oldukları iş birliğinin önemini anlattı. Bunlar içerisinde de bilhassa Çankırı Karatekin Üniversitesi ile olan ikili iş birlikleri ve protokolleri önemsediklerini, çünkü Türkiye’deki üniversiteler içerisinde ÇAKÜ’nün Nahcivan Devlet Üniversitesi için önemli bir üniversite olduğuna değindi. 9 ülkeden öğrencinin üniversitelerinde eğitim gördüğünü ve bunlar içerisinde en fazla öğrencinin geldiği ülkenin de yine kardeş ülke Türkiye olduğunu ve Türkiye vatandaşı 1350 öğrencinin üniversitelerinde öğrenim gördüğünü ifade etti. ÇAKÜ’nün tuz üzerine ihtisaslaşmasının da Nahcivan’ın da büyük bir tuz yatağına sahip olmasından ötürü, iki üniversite arasındaki iş birliğini daha da kuvvetlendireceğini belirtti. Gerçekleştirilen bu görüşmenin de yapılabilecek bu iş birlikleri için çok önemli ve başlangıç niteliğinde bir görüşme olduğunu dile getirdi.

REKTÖR ÇİFTÇİ: “AZERBAYCAN’DAN BİNE YAKIN ÖĞRENCİMİZ VAR”

Rektörümüz Prof. Dr. Harun Çiftçi ise burada yaptığı konuşmada, Çankırı Karatekin Üniversitesi’nin, Türkiye’de olduğu gibi yurt dışında da bağlantıları her geçen güçlenen bir üniversite olduğunu vurgulayarak, ÇAKÜ’nün dünyada 85 ülkede toplam 255 üniversiteyle ikili iş birliklerinin ve anlaşmalarının olduğu söyledi. Rektör Çiftçi, “Uluslararası öğrencilerimiz içinde Azerbaycan’dan gelen öğrencilerimizin sayısı 1000’i buluyor. ÇAKÜ olarak, Türk kültür coğrafyasında ikili iş birliklerimizin artmasını özellikle istiyoruz. Sayın Cumhurbaşkanlarımızın da karşılıklı bir araya gelişleri, son dönemde birlikte hareket edişleri, Karabağ ile ilgili ortak güç birliğimiz iki devleti birbirine daha da yaklaştırdı ve İki Devlet; Tek Millet söylemini güçlendirdi. Bunu Anadolu’nun, Türkiye’nin her bölgesinde de görmek mümkündür” dedi.

“NAHÇIVAN BİZİM İÇİN ÖNEMLİ”

ÇAKÜ’nün 10 fakültede toplamda 20 bine yakın öğrencisi olduğu bilgisini aktaran Rektör Çiftçi, sözlerini şöyle sürdürdü: “Çankırı, kadim Türk İslam Kültürünün önemli merkezlerinden biri. Bu doğrultuda başta eğitim ve kültür işbirlikleri olmak üzere tüm Türk dünyasıyla yakından ilgilenen bir Üniversiteye sahip. Dolayısıyla biz özellikle başta Azerbaycan olmak üzere Türkî cumhuriyetlerle birlikte eğitim işbirliklerini güçlendirmek istiyoruz. Nahcivan’la doğrudan doğruya iletişim halindeyiz, geçmişte karşılıklı önemli adımlarımız oldu. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde ortak lisans, ortak program ve diploma protokolleri imzalandı. Biz bunların daha da artırılmasını istiyoruz. Bu noktada da görüşmelerimiz, ilerleyen dönemlerde ortak diplomaların sayısının artmasına vesile olacaktır. Nahçıvan Devlet Üniversitesi’nin köklü bir geçmişe sahip olup 1967 yılından bu yana eğitim-öğretim, araştırma-geliştirme faaliyetlerini devam ettirmekte ve özellikle birçok alanda da öğrenci mezun etmekte, Türkiye’deki öğrencilerimize de hizmet vermektedir. Günümüzde eğitim iş birlikleri, bir eğitim diplomasisini de oluşturdu. Dolayısıyla ilerleyen dönemlerde karşılıklı yetiştirdiğimiz öğrenciler; bizim birlikteliğimizi, bizim gücümüzü, bizim etkimizi daha da artıracaktır.”

“TUZ KAYNAKLARIMIZI KATMA DEĞERLİ ÜRÜNLERE DÖNÜŞTÜRECEĞİZ”

Üniversitemizin sağlıktan hukuka, iktisadi ve idari bilimlerden mühendisliğe, edebiyattan fen bilimlerine kadar birçok güçlü yönü bulunduğuna da işaret eden Rektör Çiftçi, “Bu yüzden bu alanlarda iş birliği yapmak, bizim uluslararası iş birliği potansiyelimizi ortaya çıkaracaktır. Türkiye’de 208 üniversite içerisinde Çankırı Karatekin Üniversitesi’nin uluslararası iş birliğine verdiği önem çok iyi bilinmekte ve takdir edilmektedir. ÇAKÜ uluslararası kongre, panel, çalıştay gibi çeşitli akademik ve kültürel faaliyetlere önem vermektedir. Nahçıvan ile de sağlık alanında sempozyum ve kongre yapmayı da arzularız. Üniversitemiz ‘Bölgesel Kalkınma ve İhtisaslaşma Üniversitesi’ grubuna dâhil edilerek ‘Sektörel Tuz ve Tuz Temelli Stratejik Ürünler’ kapsamında projeler yapacak. Bundan sonra tuzla ilgili daha yoğun çalışarak başta Nahçıvan olmak üzere diğer tuz potansiyeline sahip merkezler arasında bilimsel toplantılar ve ortak araştırmalar yapacağız” dedi.

Görüşmeye katılan heyetler başta tuz konusu olmak üzere iki üniversite arasında yapılabilecek çalışmalar hakkında değerlendirme yaptıktan sonra toplantı sona erdi.

Yayınlanma Tarihi: 18 Aralık 2023 Pazartesi
Güncelleme Tarihi: 16 Nisan 2024 Salı