ÇAKÜ, İhtisas Üniversiteleri arasındaki yerini aldı.

ÇAKÜ, İhtisas Üniversiteleri arasındaki yerini aldı.

Rektörümüz Prof. Dr. Harun Çiftçi, İhtisas Üniversitesi Beratını, Çankırı Valisi M. Fırat Taşolar ve Çankırı Milletvekili M. Emin Akbaşoğlu’nun da katıldığı törende, YÖK Başkanı Prof. Dr. Özvar’ın elinden aldı

YÜKSEKÖĞRETİM Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması projesi kapsamında 5. çağrı döneminin sonuçlarını ilan etti. Buna göre, Çankırı Karatekin Üniversitesi (ÇAKÜ), İhtisas Üniversiteleri arasındaki yerini aldı. Rektörümüz Prof. Dr. Harun Çiftçi, İhtisas Üniversitesi Beratını, Çankırı Valisi M. Fırat Taşolar ve Çankırı Milletvekili M. Emin Akbaşoğlu’nun da katıldığı törende, YÖK Başkanı Prof. Dr. Özvar’ın elinden aldı.

ÇAKÜ, BAŞVURU YAPAN 15 ÜNİVERSİTE ARASINDAN SEÇİLDİ

YÖK Başkanı Prof. Dr. Özvar, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “YÖK olarak devletimizin 11. Kalkınma Planında ifadesini bulan, yükseköğretimde çeşitliliğin artırılması hedefi doğrultusunda, yükseköğretimin tüm süreçlerinde çeşitlilik, farklılaşma ve bölgesel gelişme odaklı bir planlama anlayışını ve yaklaşımını benimsemiş bulunuyoruz. Yapısal değişim niteliğindeki en önemli girişimlerimizden birisi olan, üniversitelerimizin misyon farklılaşması odaklı ihtisaslaşmasına yönelik çalışmalarımızı da bu kapsamda değerlendiriyor ve bu alandaki faaliyetlerimizi üniversitelerimiz ve tüm paydaşlarımızla birlikte bundan sonra da güçlendirmeyi düşünüyoruz. Halihazırda başkanlığımız tarafından bugüne kadar 22 üniversitemizin katılımıyla yürütülmekte olan ‘Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşma’ projesine beşinci çağrı döneminde başvuru yapan 15 üniversitemiz arasından, Komisyonumuz ve Yükseköğretim Yürütme Kurulumuz tarafından yapılan değerlendirmeler neticesinde belirlenen 3 yeni üniversitemizin daha katılımını bu toplantımızla kamuoyuna ilan ediyoruz. Böylece proje kapsamında yer alan üniversite sayımız 25’e yükselmiş oluyor. Yapılan değerlendirmeler neticesinde, Bitlis Eren Üniversitesi `Turizm`, Çankırı Karatekin Üniversitesi ‘Sektörel Tuz ve Tuz Temelli Stratejik Ürünler’ alanında, Osmaniye Korkutata Üniversitesi ‘Yenilenebilir Enerji ve Batarya Teknolojileri’ alanında projeye dahil olma başarısını göstermişlerdir. Üniversitelerimizi hassaten tebrik ediyorum” dedi.

Yayınlanma Tarihi: 15 Ekim 2023 Pazar
Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2023 Pazartesi