• Türkiye Afrika İlişkilerinde Yeni Dönem

  Türkiye Afrika İlişkilerinde Yeni Dönem: Sudan ve Türkiye Arasındaki Eğitim Alanındaki İşbirliği Gelişiyor  ‘’Müslüman ülkelerin üniversiteleri ile dayanışmamız artıyor. Bu yaklaşım Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan himayesinde bir Yükseköğretim ağı projesidir.’’

  Çankırı Karatekin Üniversitesi ve Sudan Bilim ve Teknoloji Üniversitesi arasında bir ilk gerçekleşti. İki Üniversite arasında 2+2 ortak çift diploma programı kurulmasına ilişkin memorandum imzalandı. Bu memorandum kapsamında yükseköğrenim hayatının 2 yılını Türkiye’de geri kalan iki yılını ise Afrika’da geçirecek olan öğrenciler, her iki üniversiteden de diploma alacaklar. Bu anlaşma, yükseköğrenim alanında Türkiye ve Afrika arasındaki gerçekleştirilen bir ilk olma özelliği taşıyor. İmzalanan anlaşmaya dair konuşan Karatekin Üniversitesi Rektörü Hasan Ayrancı: ‘’Müslüman ülkelerin üniversiteleri ile dayanışmamız artıyor. Bu yaklaşım Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan himayesinde bir Yükseköğretim ağı projesidir.’’ dedi.

  Türkiye ve Afrika Yüksek Öğretim Kurumları Arasındaki İlişkiler Derinleşiyor
  Sudan temasları kapsamında, Sudan Bilim ve Teknoloji Üniversitesini ziyaret eden Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Ayrancı, burada Rektör Prof. Dr. Rashid A. M. Hussein ile Rektör Yardımcıları ve fakülte dekanlarının katılımıyla bir toplantı gerçekleştirdi. Bu toplantıda iki üniversite arasında, öğretim elemanlarının ve idari personelin değişiminin yanı sıra pek çok konu ele alındı. Görüşme sırasında 2+2 ortak çift diploma programı kurulmasına ilişkin mütalaaların fikir birliğiyle sonuçlanmasıyla, üniversiteler arası anlaşma imzalandı. Bu program Türk üniversiteleri ve Afrika üniversiteleri arasındaki ilişkiler açısından bir ilk niteliği taşıyor.
  Rektör Ayrancı’dan Sudan’da FETÖ Vurgusu
  Memorandum imza töreninde konuşan Rektör Ayrancı, “15 Temmuz hain darbe girişimi akabinde, Türk halkının yanında yer aldığınız için teşekkür ediyorum. Bu coğrafyadan FETÖ terör örgütlerini silmek için atmış olduğunuz adımları takdirle karşılıyor, benzer durumların yaşanması durumunda Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak tarihin her döneminde olduğu gibi, sizlerin yanında yer alacağımızı belirtmek istiyorum dedi.
  Konuşması sırasında Sudan ve Türkiye ilişkilerinin köklü bir geçmişe sahip olduğunu ifade eden Rektör Ayrancı ‘’Afrika’nın son dönemde geçirmiş olduğu olumlu yöndeki değişim, bu coğrafyanın insanlarının direnç ve azminin bir ürünüdür. Geçmişteki sömürgeci güçlerin aksine Türkiye Cumhuriyeti her zaman Afrika halklarının yanında olmuştur ve olmaya da devam edecektir. Afrika kıtası ile olan ilişkilerimizde düsturumuz Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın da sık sık dile getirdiği gibi “Afrika sorunlarına Afrikalı çözümler” ilkesidir. Bizlerin çabası bu sorunları bir nebzede olsa ortadan kaldıracak katkıyı sunmaktır. Bizim için Sudanlı öğrencilerin kendi öğrencilerimizden hiçbir farkı bulunmamaktadır. Biz onları kendi öğrencimiz olarak görmekteyiz. Üniversite ve ülkemiz olarak Sudanlıları çok seviyoruz. Onlardan üniversitemizi kendi üniversiteleri, ülkemizi de kendi ana vatanları olarak görmelerini istiyoruz. Yapılacak olan ortaklıklar ve anlaşmalar, Sudan ile Türkiye’yi barış dolu daha güzel bir geleceğe taşıyacaktır. Mesleki eğitim, lisans ve yüksek lisanstan, doktora seviyesine kadar birçok Sudanlı Öğrenciye eğitim vermekteyiz. Bu kapsamlı ve kavrayıcı eğitim seferberliği günden güne gelişirken halklarımızı da birbirine yakınlaştıracaktır.” dedi.

  -Yunus Emre Enstitüsü Hartum Merkezi Açıldı
  Kuruluş çalışmaları 2015 yılında başlayan ve Kasım 2016 tarihi itibariyle faaliyete geçen Türk Kültürel Diplomasisinin taşıyıcı kurumlarından biri olan Yunus Emre Enstitüsü’nün Hartum Merkezi, T.C Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş ve eşi Prof. Dr. Sevgi Kurtulmuş, Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Ayrancı, Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Şeref Ateş, TİKA Sudan Koordinatörü Celalettin Güngenci, Maarif Vakfı Sudan Direktörü Ömer Alçep ve Türk Sudan Dostluk Derneği Başkanı Dr. Fatih Ali Hasaneyn’in teşrifleri ile resmî açılışını yaptı.
  Merkezin açılışında konuşan bakan Kurtulmuş, Türkiye’nin Afrika açılım politikasına vurgu yaptı. Afrika’da elçiliğimiz olmayan bir yerin neredeyse kalmadığını belirten Kurtulmuş, Sudan ve Türkiye’nin aynı kültürel köklerden, aynı inançtan geldiğini belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: “Sudan halkının bizi sevdiğini biliyoruz. Biz de Sudan halkını seviyoruz. Bu sevgiyi daha da kuvvetlendirerek geleceğe taşıyacağız.’’ Hartum Yunus Emre Enstitüsünde Türkçe öğrenmek için sırada bekleyen üç bin öğrenci bulunduğunu da dile getiren Bakan Kurtulmuş, “Bu merkezimizi daha geniş binalarda açmak, yeni öğretmenler getirtmek ve Sudanlı kardeşlerimizi de burada öğretmen olarak yetiştirmek nasip olur inşallah.” diye konuştu.
  Sudan Devlet Bakanı Haseberrusul Bedr ise Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş vasıtasıyla İslamiyet’in bayrağını her zaman kaldıran Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkürlerini ileterek, tartışılmaz tarihi bağlarla birbirine bağlı iki ülke Sudan ve Türkiye’nin dostluğunun bekasını diledi ve en kısa zamanda Türkiye’de Sudan Kültür Merkezinin açılmasına vesile olacaklarını müjdeledi.
  Bakan Gaafar Ahmed: Çankırı Karatekin Üniversitesi ile Olan İşbirliğimiz Örnek Teşkil Ediyor
  Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Ayrancı, Sudan’daki temasları kapsamında Sudan Çalışma ve İnsan Kaynakları Bakanı Dr. Gaafar Ahmed Abdalla Omer, Sudan Yükseköğretim ve Araştırma Bakanı Sayın Dr. Sumaya Abu Kashawa ve eyalet bakanı ile bir araya geldi.
  Çankırı Karatekin Üniversitesi heyeti ile birlikteyetkililerin taleplerini dinleyen Rektör Ayrancı,, yapılan işbirliğinden beklentiler üzerine istişarelerde bulundu. Taraflar pek çok farklı alanda işbirliği gerçekleştirmek üzere anlaştı.
  Toplantı sırasında Karatekin Üniversitesi ile süregelen ortak çalışmalardan ve destekten duyduğu memnuniyeti dile getiren Sudanlı Bakan Gaafar Ahmed, gelecek dönemde bakanlık personeline hizmet içi eğitim verilmesi, kalifiye iş gücü yetiştirilmesi ve tarım ve hayvancılık alanında işbirliğinin derinleştirilmesi konularında işbirliği önerilerini dile getirdi. Karatekin Üniversitesinin bölgedeki varlığının diğer üniversitelere de örnek teşkil ettiğini belirten Bakan Omer, rektör Ayrancıya teşekkürlerini sundu.
  - Al Zaiem Al Azhari Üniversitesi:
  Sudan Al Zaiem Al Azhari Üniversitesi’nin misafiri olan ÇAKÜ personeli Erasmus KA107 Projesi kapsamında, ders ve eğitim programları yaptı. Bazı idari personel eğitim aldı. Bu faaliyetlerin ardından Rektör Ayrancı’nın nezaretinde bir sertifika töreni düzenlendi. Her iki kurumun rektörleri eşliğinde gerçekleştirilen programda Prof. Dr. Hasan Ayrancı, 2013 yılından bu yana akademisyen değişimlerinin gerçekleştirildiğini ve her iki üniversitenin oldukça faal bir işbirliğine sahip olduğunu ifade etti. Rektör Ayrancı, Sudanlı akademisyenleri, öğrencileri ve eğitim almak isteyen meslek personelini Çankırı’da görmekten her zaman mutlu olduklarını ve bugün ise Sudan’da onlarla birlikte olmaktan ayrıca memnun olduklarını söyledi. Beş ay önce Ankara’da gerçekleştirilen Cumhurbaşkanımız himayesinde Yüksek Öğretim Kurulu tarafından tertiplenen İslam Ülkeleri Rektörler Toplantısı’nda, Müslüman ülkeler yüksek öğretim ağının oluşturulması, üniversitelerin birlikte çalışarak kapasitelerini geliştirmeleri ve büyümeleri kararının alındığının altını çizen Ayrancı, hem Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın hem de YÖK Başkanımız Sayın Yekta Saraç’ın bu çalışmaları desteklediğini ifade ederek konuşmasını sonlandırdı.
  Al Zaiem Al Azhari Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sayın Siham M. Ahmed Bakhit ise konuşmasında, Çankırı Karatekin Üniversitesi ile işbirliğinin başarılı sonuçlar doğurduğunu belirterek Rektör Ayrancı’yı ve ÇAKÜ personelini Sudan’da misafir etmekten son derece memnuniyet duyduklarını dile getirdi.
  Program, Erasmus değişiminden yararlanan personelin bu süreçte edindiği duygu ve düşünceleri paylaşması ve devamında gerçekleştirilen sertifika töreni ile sona erdi.
  - Sudan-Türk Eğiticilerin Eğitim Merkezi:
  Çankırı Karatekin Üniversitesi tarafından TİKA ile işbirliği içinde kurulan Eğitim Merkezini ziyaret eden Prof. Dr. Hasan Ayrancı, merkezin mevcut durumu, ihtiyaçları ve sürdürülebilirliği yönünden değerlendirmelerde bulunmak amacıyla Sudanlı görevlilerden bilgi aldı. Sudanlı teknik eğitim merkezi çalışanlarının Çankırı Karatekin Üniversitesine şükranları kayda değerdi. Özellikle, çalışan Sudanlılara nerelisiniz dendiğinde Çankırılıyız, Çankırı’nın neresindensiniz şeklinde sorulduğunda ise Eldivan, Yapraklı gibi ilçeleri zikretmeleri çok manidar bulundu. Burada Karatekin Üniversitesinin sadece teknik eğitim vermediği ayrıca gönüllü bir kültür elçisi olarak faaliyet gösterdiği açıkça anlaşılır hale geldi.
  Sudanlı teknik personelin TİKA yöneticilerinden bir isteği de bu merkezin yeniden Çankırı Karatekin Üniversitesi himayesinde faaliyet göstermeye başlaması idi. Zira, hain darbe girişiminden bu yana Eğitim Merkezi vizyoner bir üniversite yönetimi bulunmadığından gittikçe köhneleşmiş ve eski günlerini arar duruma gelmişti.
  - TIKA Hartum Ofisi:
  TIKA Sudan Koordinatörü Celalettin Güngenci ile Prof. Dr. Hasan Ayrancı, gerek Sudan-Türk Eğiticilerin Eğitim Merkezi, gerekse Sudan ziyareti süresince gerçekleşen talepler ve ihtiyaçlara ilişkin fikir alışverişinde bulundu.
  Güngenci, Rektör Ayarancı’ya TIKA tarafından Sudan’da yürütülen çalışmalar hakkında bilgi vererek bölgenin genel özelliklerini anlattı. Ayrıca, Çankırı Karatekin Üniversitesi’nin Sudan’daki faaliyetlerinin önemini vurgulayan Güngenci, bu faaliyetlerin sürekliliğine duyulan ihtiyacı da dile getirdi.
  Çankırı Karatekin Üniversitesinin Sudan için önemli bir kilometre taşı olduğunu ifade eden Gürgenci, üniversite olarak gayretlerin devamını beklediklerini ifade etti. Tüm Sudan panoraması ve göz yaşartıcı Sudan anılarıyla devam eden müzakere, taraflarda daha büyük bir azim ve gayretle bu gönül coğrafyasında çalışmaların devam etmesi gerektiği ortak kanaatiyle sona erdirildi.