• Üniversitemiz ile Nahçıvan Devlet Üniversitesi Arasında İşbirliği Protokolü İmzalandı

  Karşılıklı akademik, sosyal ve kültürel işbirliği esaslarını içeren protokol, Rektörümüz Prof. Dr. Hasan Ayrancı tarafından yetkilendirilen, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Murat Arı ve Nahçıvan Devlet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Maharramov Saleh Heydar Oğlu tarafından imzalandı.

  2017-2018 akademik yılı içerisinde iki üniversite arasında Erasmus+K107 Öğrenim Hareketliliği ve Erasmus+K107 Ders Verme Hareketliliği kapsamında, karşılıklı öğrenci ve personel eğitim ve ziyaretleri gerçekleştirilmişti.

  Bu ziyaretler ile başlayan ikili ilişkileri geliştirmek, akademik, sosyal ve kültürel alanda yapılabilecek işbirliği esaslarını protokol zeminine taşımak amacıyla gerçekleşen ziyarette bir İyi Niyet Protokolü imzalandı.

  Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Murat Arı, 18 Ekim de kutlanan, Azerbaycan’nın Müstakillik (Bağımsızlık) gününe denk gelen ziyarette yapılan resmi törene de onur konuğu olarak katıldı ve bir konuşma yaptı.

  Arı, kardeş Azerbaycan ve Nahçıvan halkına, İki Devlet Bir Millet anlayışı içerisinde gösterdikleri sıcak ilgi, alaka ve misafirperverlikten ötürü teşekkür etti. Türk’ün karakterinde olan bağımsızlığın, yaşadığımız zor coğrafyada, gelecekteki yerimizin yegane belirleyicisi olduğunu ifade ederek, “Bu uğurda yaşanan her türlü zorlukta Türk halkı olarak, kardeş Azerbaycan, Nahcivan halkının her zaman olduğu gibi bugün de yanında yanındayız.” dedi.

  İbn Haldun’ un “Su Nasıl Suya Benzerse, Milletlerin Geleceği de Geçmişine Benzer” ifadesi ile konuşmasını sürdüren Prof. Dr. Murat Arı, Çankırı Yaren Kültüründen örnekler vererek, Rektörümüz Prof. Dr. Hasan Ayrancı ve Çankırı halkının selam ve muhabbetlerini ileterek sözlerini tamamladı.

  Nahçıvan Devlet Televizyonuna da değerlendirmelerde bulunan Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Murat Arı ziyaretin ardından yurda döndü.

  Nahçıvan Devlet Üniversitesi ile 1+1 ve 2+2 diploma programlarına ilişkin çalışmalar ivedilikle başlatılmış olup, yakın zamanda Üniversitemizde ve Çankırı da çok kültürlü evrensel bir eğitim öğretimin ve sosyal yaşamın oluşmasına katkı sağlanacaktır.