Rektörümüz Filistinli öğrencilerle bir araya geldi

ÇAKÜ’de öğrenim gören Filistinli öğrencilerle bir araya gelerek sohbet eden Rektör Çiftçi, “Maddi-manevi her türlü sıkıntıda yanınızda olduğumuzu bilmenizi istiyoruz” dedi.

ÇAKÜ HABER MERKEZİ////

REKTÖRÜMÜZ Prof. Dr. Harun Çiftçi, üniversitemizde öğrenim gören Filistinli öğrencilerle bir araya geldi. Gazze’de büyük bir insanlık dramı yaşandığını ve dünyanın dört bir yanında bulunan farklı milletlerin bu drama sessiz kalamadıklarını ifade eden Rektör Çiftçi, “Biz de bu hususta elimizden gelen ne ise yapmaya çalışıyoruz. Siz değerli Filistinli kardeşlerimizin de varsa sıkıntıları, dertleri bunları da birinci ağızdan dinlemek istiyoruz” dedi. Filistin meselesinin sadece Türk-İslam dünyasının ya da Arap dünyasının değil, aslında bütün dünyanın meselesi olduğuna dikkat çeken Rektör Çiftçi, “Özellikle Birleşmiş Milletler (BM) nezdinde alınan bazı kararlar var. Geldiğimiz nokta itibariyle İsrail’in yıllardan beri sürdürdüğü insan hakları ihlali, zulüm, ötekileştirme ve işgal sürecini yakinen takip ediyoruz ve gerçekten üzülüyoruz. Modern çağda bu hadiselere göz yumulması, İsrail’in bu zulümlerine destek çıkılması kabul edilebilir gibi değil. Çankırı Karatekin Üniversitesi Senatosunda aldığımız kararı, daha önce kamuoyuna duyurduk. İsrail’i ve destekçilerini kınadığımızı ifade ettik. Temennimiz, inisiyatif sahibi devletlerin, kuruluşların bu sürece dahil olmasıdır. Ama ne yazık ki inisiyatif beklediğimiz devletler de gözlerini ve kulaklarını kapatmış durumdalar” diye konuştu.

Dünyanın ciddi anlamda bir değişimin eşiğinde olduğunu vurgulayan Rektör Çiftçi, “Sayın Cumhurbaşkanımızın her toplantısında ifade ettiği gibi, BM artık dünyada güvenliği sağlayamaz duruma gelmiştir. Dünyanın her tarafında savaşlar var ve bunlardan etkilenen çocuklar, yaşlılar, kadınlar ve sivil insanlar var. O nedenle bakıyorsunuz, devletlerden ziyade, sivil inisiyatifler yaşanan katliamlara tepki koyuyorlar. Siyasi anlamda da çeşitli ve güçlü sesler yükseliyor. Bütün olumsuzlukların yanında ümitlerin yeşermesine neden olan bu tip gelişmeler de bulunuyor. Bizler de Filistin’de, Gazze’de ve dünyanın diğer mazlum coğrafyalarında, sıkıntı çeken, zulüm altında, işgal altında inleyen insanlarımızın bir an evvel arzu ettikleri ortama kavuşmasını temenni ediyoruz, bunun için de dua ediyoruz” ifadelerini kullandı.

ÜNİVERSİTE TESİSLERİNDE İSRAİL’İ DESTEKLEYEN FİRMALARIN ÜRÜNLERİ SATILMAYACAK

Çankırı Karatekin Üniversitesi olarak İsrail’in Gazze’ye yönelik uyguladığı soykırım politikasına karşı kararlar aldıklarını açıklayan Rektör Çiftçi, sözlerini şöyle sürdürdü: “İsrail’in Gazze’de uyguladığı zulmü, dünya ve Türkiye kamuoyuna farklı şekillerde duyurmak amacıyla çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Filistin konusunda bilgi kirliliğine yol açan hususları aydınlığa kavuşturmayı ve bu konudaki gerçekleri ortaya koymayı amaçlıyoruz. İsrail’in Filistin’i işgal planı, İsrail’in gelecekte Ortadoğu’da ne yapmak istediği, bölgedeki diğer devletler üzerinde hangi gizli projeleri yürüttüğünü yaptığımız çalışmalarla anlatacağız.”

İsrail’in yürüttüğü soykırım politikalarını destekleyen firmalara ait ürünlerin satışını üniversite tesislerinde yapmayacaklarını ilan eden Rektör Çiftçi, “Daha önce de benzer hassasiyetlerimiz dolayısıyla zaten uyguladığımız bir politikamız var. Biz sadece yerli ve milli, Türk malı ürünlerin satışını yapacağız” şeklinde konuştu. Rektör Çiftçi, öğrenci toplulukları vasıtasıyla Filistin’de yaşananların gerçek yüzünü kamuoyuna anlatmayı planladıklarını da dile getirerek şunları söyledi: “Üniversitemizde kuracağımız stantlarda, başta siz değerli öğrencilerimiz olmak üzere, bu konuda hassasiyetleri olan diğer toplulukların da çalışmalarını destekleyeceğiz. Eğitim-öğretim noktasında maddi-manevi sıkıntı yaşayan Filistinli öğrencilerimize de katkı sağlayacağız. Sağlık, Kültür, Spor Daire Başkanlığımız nezdinde sizlerle görüşüp bu konuda da ayrı bir destek sağlayacağız. Bizler, dünyanın daha yaşanılabilir hale gelmesini istiyoruz. Her milletin kendi özgür iradesiyle geleceğini tayin ettiği bir yönetim şekline sahip olmalarını istiyoruz. Başkenti Doğu Kudüs olan, coğrafi sınırları belli olan tam bağımsız bir Filistin devletinin bir an evvel kurulmasını ve bir an evvel diğer devletler nezdinde tanınmasını elzem olarak görmekteyiz. Bunun için çaba sarf ediyoruz. Özellikle araştırma ve uygulama merkezlerimizde yapmış olduğumuz toplantılarda, öğretim üyelerimizin yapmış olduğu kongrelerde ve aynı şekilde kamuoyunu bilgilendirme adına yapmış olduğumuz toplantılarda bu hususu sürekli olarak ifade ediyoruz. Dünya eski dünya değil. Dünyada yeni merkezler meydana geliyor. Sayın Cumhurbaşkanımızın gayretleriyle başta Türk Devletleri Teşkilatında, Türk-İslam dünyasında ve Arap Birliği Teşkilatında olumlu adımların atılmasını umuyoruz. Türk Devletleri Teşkilatının İsrail’i kınamasını ve başkenti Doğu Kudüs olan tam bağımsız Filistin devletinin kurulması konusundaki destekleri de takdirle karşılıyoruz. Orta Asya’dan Balkanlara, Amerika’dan Avustralya’ya kadar bütün kıtalarda artık şu durum bir realite olarak karşımızda durmaktadır: Filistin’deki zulme bir an evvel son verilmesi, müzakerelere başlanması ve tam bağımsız bir Filistin devletinin kurulması. Bizler de bu konuda elimizden gelen desteği vermeye çalışıyoruz. Rabbim, tüm İslam coğrafyasının yardımcısı olsun.”

Rektör Çiftçi, toplantının sonunda Filistinli öğrencilerimize katılımları için teşekkür ederek, ilerleyen dönemlerde de bir araya geleceklerini, bu süreçte yaşadıkları sorunları bizzat iletmelerini istediklerini ifade etti.

Yayınlanma Tarihi: 08 Kasım 2023 Çarşamba